با ما تماس بگیرید : (021) 66971814

کیت امنی شور (آمینو شور) چیست و چگونه به تشخیص پارگی کیسه آب جنینی کمک میکند؟

کیت امنی شور (آمینو شور) یک روش آزمایش سریع برای آشکار سازی پارگی کیسه آب جنینی در زنان باردار است. درصورت پارگی کیسه آب جنینی عوارضی چون عفونت ، وضعیت حاد جنین، فرو افتادگی بند ناف، التهاب مخاط زهدان و جدا شدن زودرس جفت وجود دارد. بروز این عوارض می تواند به زایمان پیش هنگام بیانجامد.کلیه این عوارض می تواند احتمال بیماری و مرگ جنین و مادر را افزایش دهد. کیت امنی شور (آمینو شور) به تشخیص به موقع و دقیق پارگی کیسه آب جنینی و اتخاذ تدابیر درست و به موقع کمک می کند.

استفاده از کیت امنی شور (آمینو شور) تحت کدام شرایط و چه هنگام توصیه می شود؟

کیت امنی شور (آمینو شور) برای تشخیص پارگی زودرس کیسه آب جنینی استفاده می شود. کیت امنی شور (آمینو شور) را می توان در مراکز گوناگون و توسط کاربران مجرب و کارآزموده به کار برد. کیت امنی شور (آمینو شور) در کلینیک های زنان و زایمان، مطب پزشکان ، درمانگاه ها و اتاق های زایمان قابل استفاده می باشد.

این آزمایش چگونه عمل می کند

امنی شور (آمینو شور) یک کیت آزمایش ایمونوکروماتوگرافی تک مرحله ایست. این کیت بر اساس پادتن های مونوکلونال برگزیده اختصاصی استوار است که قادرند مقادیر ناچیز پروتئین موجود در مایع آمنیوتیک(PAMG-1) را آشکار سازند. ( پروتئین PAMG-1 در پی پارگی کیسه آب جنینی به درون ترشحات دهانه رحم و واژن راه می یابد.) در این آزمایش، پروتئین PAMG-1 بر گرفته از نمونه برداشت شده ابتدا به یک پادتن مونوکلونال مزدوج با ذرات آشکار ساز و سپس با پادتن های تثبیت شده روی یک ترابر نامحلول متصل می شود.

مقصود از پروتئین PAMG-1 چیست

PAMG-1 نوعی پروتئین است که از بخش های ریزان (Decidual) جفت بیرون می تراود. در خلال دوره بارداری، پروتئین PAMG-1 به درون مایع آمنیوتیک ترشح می شود.

برتری پروتئین PAMG-1 بر دیگر آنتی ژن ها چیست

پروتئین PAMG-1 از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است و غلظت به غایت اندک هنگام برداشت جوابگو می باشد.

میزان دقت آزمایش چقدر است

بر اساس اطلاات منتشر شده، دقت عمل کیت امنی شور (آمینو شور) حدود 99% می باشد(مآخذ 1 تا 5). طی بررسی های بالینی ، نتایج حاصل ازیک فقره آزمایش امنی شور (آمینو شور) با تشخیص حاصل از تلفیق سه آزمایش روتین (متداول) نیترازین،فرنینگ و پولینگ همبستگی داشتند. سادگی عمل این آزمایش امکان بهره گیری از آن را در کلینیک های زنان و زایمان و اتاق معاینه فراهم ساخته و نتایجی دقیق را عرضه می دارد. دقت تشخیصی آزمایش امنی شور (آمینو شور) به آستانه حساسیت آن بستگی داردکه معادل 5 نانوگرم در میلی لیتر می باشد. حال آنکه غلظت زمینه ای PAMG-1 در ترشحات دهانه رحم و واژن صرفاَ حدود 0.05 تا 0.22 نانوگرم در میلی لیتر است.

آیا می توان نمونه برداشت شده را برای آزمایش بعدی حفظ نمود

در هر زمان که امکان داشته باشد آزمایش امنی شور (آمینو شور) باید بلافاصله پس از نمونه برداری صورت گیرد. معذلک چنانچه ضرورت ایجاب نماید می توان نمونه برداشت شده را تا مدت شش ساعت تحت دمای +4 درجه سانتی گراد حفظ نمود.

آیا احتمال نتایج کاذب وجود دارد

در مواردی که سواب به مقادیر ناچیزی خون آغشته شده باشد، آزمایش امنی شور (آمینو شور) به نحو مطلوب صورت می گیرد، معذلک در مواردی که سواب به شدت به خون آغشته شده باشد از دقت عمل آزمایش کاسته شده و بنابراین توصیه نمی گردد. در این شرایط باید به نمونه برداری با سواب بدون آنکه به خون چندانی آغشته شده باشد اقدام نموده و آزمایش را انجام داد.در صورتی که نمونه ظرف 12 ساعت یا بیشتر از زمان بروز احتمالی پارگی کیسه آب جنینی برداشته شود؛ نتیجه آزمایش ممکن است منفی باشد.(علت این امر "جوش خوردن" محل پارگی یا انسداد موقت نشت می باشد.)

آیا آزمایش ها و معاینات پزشکی بر نتایج آزمون تاثیر می گذارند

آری. کیت امنی شور (آمینو شور) را تا 6 ساعت پس از استفاده از محلول های ضدعفونی کننده یا داروها در ناحیه واژن نباید به کار برد.

چگونه باید کیت امنی شور (آمینو شور) را حفظ و نگهداری نمود

بسته آکبند امنی شور (آمینو شور) را باید در مکانی خشک و خنک در دمای +4 تا +24 سانتی گراد نگهداری نمود. از قرار دادن آن در فریزر خودداری کنید.کیت امنی شور (آمینو شور) را نباید پس از سپری شدن تاریخ انقضای آن که بر روی برچسب آن مشخص شده است مورد استفاده قرار داد.در پی باز نمودن بسته آکبند باید کیت امنی شور (آمینو شور) را ظرف شش ساعت مصرف و از استفاده مجدد قطعات تشکیل دهنده کیت خودداری نمایید.

کیت پارتوشور چیست و چگونه به تشخیص زایمان زودرس کمک می کند

کیت پارتوشور یک روش سریع برای تعیین احتمال زایمان زودرس ظرف ۷ روز آینده است. این تست با غربالگری بیماران دارای علائم زایمان زودرس ، به تشخیص به موقع زایمان زودرس و انجام اقدامات لازم (در صورت مثبت شدن تست) و همچنین پیشگیری از بستری و دارو درمانی غیرضروری (در صورت منفی شدن تست) ، کمک می کند.

استفاده از کیت پارتوشور تحت کدام شرایط و چه هنگام توصیه می شود

کیت پارتوشور برای تشخیص زایمان زودرس ظرف ۷ روز آینده در کلینیک های زنان و زایمان ، بیمارستان ها و مطب پزشکان ، توسط کاربران مجرب و کارآزموده به کار می رود . این تست صرفا برای مادران باردار بین ۲۰ تا ۳۶ هفته بارداری که دچار علائم زایمان زودرس هستند ( مانند کمردرد ، دل درد ، انقباض رحم احساس فشار و سنگینی و ... ) قابل انجام است .

این آزمایش چگونه عمل می کند

تست پارتوشور یک آزمایش ایمنوکراماتوگرافی تک مرحله ای است و بر اساس پادتن های مونوکلونال برگزیده اختصاصی استوار است که قادرند مقادیر بسیار ناچیز پروتئین PAMG-1 (پلاسنتال آلفا میکروگلوبولین -۱) را در ترشحات واژن شناسایی کنند . در این آزمایش ، پروتئین PAMG-1 برگرفته از نمونه برداشت شده ، ابتدا به یک پادتن مونوکلونال مزدوج با ذرات آشکارساز و سپس با پادتن های تثبیت شده روی یک ترابر نامحلول ، متصل می شود.

میزان دقت آزمایش چقدر است

بر اساس مطالعات متعدد بین المللی ، دقت عمل مثبت این تست ۷۶٪ و دقت عمل منفی آن ۹۶٪ است ، که در میان کلیه روش های تشخیصی موجود ، بالاترین دقت عمل را دارا می باشد* . دقت تشخیص پارتوشور به آستانه حساسیت آن بستگی دارد که معادل 1 نانوگرم در میلی لیتر می باشد ، حال آنکه غلظت زمینه ای پروتئین PAMG-1 در ترشحات واژن و دهانه رحم صرفا بین۰،۰۵ تا ۰،۲۲ نانوگرام در میلی لیتر است.

آیا احتمال نتایج کاذب وجود دارد

در مواردی که سواب به مقادیر ناچیزی خون آغشته شده باشد ( لکه بینی ، show زایمانی ) ، آزمایش پارتوشور به نحو مطلوب صورت می گیرد ، اما چنانچه سواب به شدت به خون آغشته شود (خونریزی شدید مادر) از دقت عمل کاسته شده و انجام تست توصیه نمی گردد.

آیا آزمایشات و معاینات پزشکی بر نتایج آزمون تاثیر می گذارند

این آزمایش باید ۶ ساعت پس از استفاده از محلول های ضدعفونی کننده یا کرم های واژینال انجام شود . چنانچه سونوگرافی واژینال انجام شده باشد حداقل یک ساعت بعد و چنانجه معاینه واژینال انجام شده باشد حداقل ۳۰ دقیقه بعد باید تست انجام شود.

چگونه باید کیت پارتوشور را حفظ و نگهداری نمود

بسته آکبند کیت پارتوشور را باید در مکان خشک و خنک (دمای ۴ تا ۲۴ درجه سانتی گراد) نگهداری نمود . از قرار دادن آن در فریزر خودداری کنید . کیت پارتوشور را نباید پس از سپری شدن تاریخ انقضای آن که بر روی برچسب آن مشخص شده است ، مورد استفاده قرار داد . در پی باز نمودن بسته آکبند باید ظرف ۶ ساعت مصرف و از استفاده مجدد قطعات تشکیل دهنده کیت خودداری شود.

چه تعداد دیلاپن S برای القای زایمان یا خاتم برداری مورد نیاز است

در موارد آماده سازی سرویکس جهت القای زایمان معمولا ۵-۲ عدد دیلاپن سایز ۵۵x۴ لازم میشود. تعداد دقیق بر حسب فضای سرویکس انتخاب میشود .

در موارد آماده سازی سرویکس جهت هیستروسکپی، ختم بارداری یا سقط فراموش شده در سه ماهه اول معمولا ۱ عدد سایز ۵۵x۳ یا ۶۵x۴ مورد نیاز است.

در مورد آماده سازی سرویکس جهت ختم بارداری در سه ماهه دوم معمولا ۳-۲ عدد سایز ۶۵x۴ مورد نیاز است.

آیا استفاده از این محصول ریسک عفونت را افزایش میدهد

این محصول کاملا استریل است و در صورتی که هنگام جاگذاری تکنیک استریل رعایت شود ریسک عفونت افزایش نخواهد یافت.

آیا برای استفاده از این محصول بیمار حتما باید در بیمارستان بستری شود

بستری شدن در بیمارستان برای بیمار اجباری نیست مگر آنکه پزشک تصمیم به بستری کردن بیمار بگیرد.

آیا دیلاپن S باید خارج شود یا خود به خود دفع می گردد

دیلاپن S حداکثر تا ۲۴ ساعت می تواند در سرویکس باقی بماند و پس از این مدت باید توسط کادر درمانی از سرویکس خارج شود.

آیا دیلاپن S در خانم های غیر باردار هم قابل استفاده است

بلی، در مواردی که نیاز به وارد کردن هیستروسکوپ، کورت و IUD وجود دارد اما سرویکس اجازه نمی دهد، میتوان از دیلاپن S استفاده کرد.

آیا دیلاپن S عارضه جانبی خاصی (انقباضات رحم، خونریزی و .... ) دارد

این محصول هیچ عارضه جانبی نامطلوبی ندارد و به خودی خود موجب انقباض رحم نمی گردد.

آیا دیلاپن S در بیمارانی که زایمان قبلی به روش سزارین داشته اند قابل استفاده است

بلی، چون موجب تحریک و انقباض رحم نمیگردد.

آیا دیلاپن S در بیمارانی که دچار پارگی کیسه آب هستند قابل استفاده است

بلی، چون این محصول کاملا استریل است.

در چه مواردی نمیتوان از دیلاپن S استفاده کرد

تنها موردی که ذکر شده عفونت های واضح دستگاه تناسلی می باشد.

آیا دیلاپن باعث آسیب به سرویکس یا پارگی کیسه آب میشود

خیر . این وسیله بسیار ایمن است و به دلیل جنس ساختار آن در صورتی که توسط پزشک یا ماما جاگذاری شود هیچگونه آسیبی به سرویکس و یا کیسه آب نمی رساند.

آیا دیلاپن در داخل کانال سرویکس شکسته یا تکه تکه نمیشود

خیر . جنس دیلاپن به گونه ای است که در صورت رعایت نکات و مدت زمان جاگذاری شکسته یا تکه تکه نمیشود.

آیا روند کارگذاری دیلاپن و پروسه نرم شدن دهانه رحم دردناک است

خیر. طبق مطالعات و مقالات منتشر شده*، ۹۳.۷٪ بیماران ، کارگذاری دیلاپن را مانند سایر معاینات زنان و قابل تحمل گزارش کرده اند و ۷۹٪بیماران توانسته اند در حین پروسه نرم شدن سرویکس دهانه رحم بخوابند .

* مقاله شماره ۳۱ موجود در بخش مقالات

با وجود دیلاپن در کانال سرویکس از انجام چه کارهایی باید خودداری کرد

بیمار با وجود دیلاپن در کانال سرویکس خود ، می تواند به انجام فعالیت های روزمره خود بپردازد ، اما باید از استفاده دوش وازینال و مقاربت و انجام کارهای سنگین خودداری کند.

برتری دیلاپن S بر سایر روش های آماده سازی سرویکس چیست

در مقایسه با سایر روش های مکانیکی دیلاپن S بعلت نحوه طراحی و نوع موادی که در آن به کار رفته از سرعت عمل و افزایش حجم بیشتری برخوردار است، قابل پیش بینی بوده و ریسک عفونت زایی ندارد.

در مقایسه با سایر روش های شیمیایی دیلاپن S فاقد عوارضی مانند هایپر استیمولیشن (انقباضات تتانیک) رحمی و افت ضربان قلب جنین، افت فشار خون مادر و عوارضی گوارشی میباشد.